Maškarní sdružení Milevsko, spolek pro udržování tradic v Milevsku

+420 608 638 757muzeum@milevskem.cz

Historie

Historie Milevský maškar a doprovodných akcí

Obrázek k Historie maškar 1990 – 2021

Historie maškar 1990 – 2021

2021 maškary v karanténě

Pandemie koronaviru zasáhla i náš maškarní průvod. V roce 2020 těsně před přísnými lockdowny jsme to ještě stihli a průvod si užili se vší parádou. Rok na to tomu bylo bohužel jinak, průvod nemohl za žádných okolností proběhnout v tradiční parádě, a tak za přísných opatření se alespoň podařilo natočit krásné video v rouškách dokonce i s tradičním usmrcením Bakuse. Díky tomu se tradice nepřerušila a alespoň online jsme si mohli všichni společně užít 159. ročník s tématem „V karanténě”.

Maškary v roce 2017

Tento rok v únoru bylo otevřeno přímo na náměstí v Milevsku unikátní a jedinečné muzeum maškar, které navazuje právě na dlouholetou tradici milevských maškarních průvodů.
Koncem roku 2017 byly milevské maškary zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. V naší zemi jde o nejvyšší možné ocenění v této oblasti ze strany státu, které je srovnatelné se statutem národní kulturní památky u nemovitostí.

Rekordní maškary v roce 2016

Neuvěřitelné se stalo skutečností, tento rok byl překonán vlastní rekord, tentokráte se zúčastnilo průvodu 1248 masek a milevské maškary byly za psány do České knihy rekordů. V současnosti jsou tedy Milevské maškary největším masopustním průvodem v ČR.

Maškary v roce 2009

V roce 2009 se celé město těšilo jaký masopust zorganizuje na zakázku od radnice najatá agentura. Možná bychom se se spoustou dalších lidí shodli. Zoufalý. Tradice milevských maškar skomírá. Na začátek průvodu letos čekalo pár desítek lidí, kolem nichž prošlo pár desítek masek. Nikde žádné ozdobené vozy, ani památka po drakovi, mlýnu co přemílal baby na mladé, kapela šla pěšky a Bakus musel také. Jak diváci konstatovali, nějak z toho pohubnul.

Maškary v roce 2007

I následující rok nemohl nikoho zklamat a všichni účastníci maškarního průvodu, ale i diváci vytvořili krásnou atmosféru, ke které se přidalo i příznivé počasí. Cíl jaký si vedení Maškarního sdružení předsevzalo se bohatě naplnil a účast 629 masek v průvodu byl unikát, který se už asi těžko někdy dokáže překonat.

Maškary v roce 2006

Rok se sešel s rokem a všechno bylo o následujících maškarách jinak - naštěstí. Pod novým vedením Maškarního sdružení, se podařilo do průvodu navrátit alegorické vozy a velká účast masek - na 260. Navzdory prasečí chřipce, milevské maškary vstaly téměř z mrtvých. Jestli se definitivně uzdravily a stav jim vydrží, to se uvidí v dalších létech.

Maškary v roce 2005

V čele průvodu v roce 2005 funěl obávaný drak, který je jinak ukrytý v Bažantnici. Alespoň podle pamětníků. Kromě tradičních masek jako jsou „bába s nůší”, „Bakus” nebo „holiči”, se v tomto průvodu objevily i nové tváře. Zatímco v minulosti bývalo pořádání maškar pro účinkující zvláštním vyznamenáním a bylo vyhrazeno jen pro místní občany,v posledních letech při průvodu hojně vypomáhají Maškarnímu sdružení i další obce. Pořadatelé akce si neumí představit, že by zvládli uspořádat maškary jen díky místním. Masopustní období s sebou přináší i neřesti v podobě pití a mastných dobrot, ale během průvodu místo stánků s vůní klobásy nebo dobrého horkého pití, se promrzlí návštěvníci mohli zahřát leda poskakováním na neodklizeném sněhu z náměstí. Rovněž průvod neobešel ani náměstí, ale otáčel se u Pramenky stále dokola.

Maškary v roce 1997

Masopustní úterý bylo v roce 1997 11.února a 12.února středou Popeleční. Právě v tomto termínu je tato tradice přesně stanovena. V Milevsko tomu bylo letos jinak. Konec masopustu oslavovaný maškarním průvodem, merendou a dalším veselím, byl o pár dnů později, když jinde už měli půst. Zpoždění určitě nenarušila stávka železničářů, tedy to že v předcházejícím týdnu nejezdily vlaky, kdy měly být v sobotu 8.února maškary. Ale tím, že maškary měly termín 8.února a maškarní merenda 15.února, to byl tento nedostatek. A další činnost maškarního sdružení letos ovlivnila neshoda uvnitř spolku. To se také projevilo na celém maškarním průvodu, který byl jedním z nejslabších.

Maškary v roce 1994

V roce 1994 se bohužel stalo, že jeden „podařený” výběrčí nejprve tvrdil, že byl okraden o kasu a posléze se přiznal, že tržbu propil a utratil. Tento případ měl dohru u městské pořádkové komise. Jinak byl maškarní průvod pestrý a bohatý a také diváků se sešlo velké množství.

Maškary v roce 1993

Milevské noviny dne 5.2.1993 na titulní straně oznamovaly, že masopust letos bude bez maškar. Už dávno nebylo Milevsko tak blízko tomu, že milevské maškary do ulic nevyjdou. Maškarní sdružení odvolalo konání tradiční maškarní merendy. Lidé ochotní udělat pro sousedy trochu legrace, se scvrkli na nepatrnou skupinku, neměl kdo by vybíral vstupné. Nakonec se ale v maškarním sdružení rozhodli, že tedy ještě jednou pokud se situace nezlepší - tak naposledy. Po delší době se i sponzor našel, průvod a maškarní merenda byly zajištěny i v tomto roce.

Maškary v roce 1992

V roce 1992 čtrnáct dní před masopustem v Milevsku vydala česká televize film : „Předválečných maškar v Milevsku”, jako samostatný pořad. Byla to reklama ke stotřicátému výročí těchto maškar, kterou viděla celá republika. Po čtrnácté hodině vyšel průvod ulicemi města a skončil na náměstí za krásného počasí (+ 15 C).

X

Přihlášení do administrace