Maškarní sdružení Milevsko, spolek pro udržování tradic v Milevsku

+420 608 638 757muzeum@milevskem.cz

Kam v Milevsku

Co navštívit během výletu za Milevskými maškarami v Milevsku

Hřbitovní kostel sv. Jiljí

Fotografie k Hřbitovní kostel sv. Jiljí

Hřbitovní kostel sv. Jiljí, nacházející se v těsné blízkosti kláštera, patří mezi nemovité kulturní památky ČR.

Kostel v sobě nese nejstarší zdi v Milevsku. Jako románský tribunový kostel se poprvé připomíná roku 1184, tedy ještě před založením kláštera. Na konci 14. století byl přestavěn a rozšířen.

V současnosti kostel tvoří gotická jednolodní stavba s pětibokým chórem, na západě s románskou zvonicí a na severu s dochovaným románským kvádříkovým zdivem. Severní stěna kostela a zejména krásná románská zvonice dodnes dokládají řemeslnou zručnost našich dávných předků. Chór je zaklenut klenbou „milevského typu“, která je nejstarší tohoto druhu u nás (stala se předlohou pro podobné stavby na území Čech v 15. století, např. pro stavbu kostela sv. Víta v Českém Krumlově). Klenba je vyzdobena malbami a nápisy, které se vztahují k rodu Hodějovských z Hodějova. Loď je plochostropá s replikou kazetového renesančního stropu. Po obvodu lodi se nacházejí patky gotické klenby a krov kostela je rovněž gotický.

V roce 2020 zde byl nalezen jeden z nejposvátnějších křesťanských relikvií a to část hřebu z Pravého, neboli Kristova kříže. Více informací na www.milevskyrelikviar.cz.

Adresa cíle Na Vinicích, Milevsko
Telefon +420 382 521 458
E-mail hanakp@centrum.cz
Web http://milevsko.klastermilevsko.cz
X

Přihlášení do administrace