Maškarní sdružení Milevsko, spolek pro udržování tradic v Milevsku

+420 608 638 757muzeum@milevskem.cz

Kam v Milevsku

Co navštívit během výletu za Milevskými maškarami v Milevsku

Žďákovský most

Fotografie k Žďákovský most

Žďákovský most je unikátní stavebně-technická památka vážící cca 4000 tun, která překonává řeku Vltavu v místech Orlické přehrady.

Výstavba mostu pod vedením J. Bursy a J. Zemana probíhala zároveň s budováním vodního díla Orlík. K dokončení a slavnostnímu zprovoznění mostu došlo v roce 1967 a v době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku. Tento most je 543 m dlouhý a klene se 50 m nad hladinou Orlické přehrady, která v těchto místech dosahuje hloubky až 60 m.

Most, pojmenovaný podle nedaleké osady Žďákov zatopené při napouštění Orlické přehradní nádrže, spojuje vltavské břehy u obce Orlík nad Vltavou a vede po něm silnice z Milevska do Březnice.

Pro turisty je dostupný několika stezkami či naučnou stezkou Zvíkov-Orlík. Na obou koncích mostu najdete parkoviště pro automobily, na levém břehu je k dispozici také občerstvení.

Z mostu se odkrývá nádherný výhled na hladinu Orlické nádrže a zajímavý je také pohled na konstrukci mostu z cesty vedoucí pod ním. Jako silniční přechod přes Vltavu byl Žďákov znám od nepaměti.

Adresa cíle Žďákovský most, obec Orlík nad Vltavou
X

Přihlášení do administrace