Maškarní sdružení Milevsko, spolek pro udržování tradic v Milevsku

+420 608 638 757muzeum@milevskem.cz

Kam v Milevsku

Co navštívit během výletu za Milevskými maškarami v Milevsku

Muzeum milevských maškar

Fotografie k Muzeum milevských maškar

Chcete zažít něco nevšedního, užít si legraci? Navštivte Muzeum maškar, které je vhodné především pro děti i ty nejmenší, ale užije si zde legraci i starší generace.

Muzeum je český unikát, neboť je jediným muzeem v ČR, které se zaměřuje na dějiny zdejší národopisné tradice - masopustních průvodů. Muzeum milevských maškar se věnuje tradici, sahající až k lidovým hrám a středověkým městským slavnostem.

V roce 2016 byly milevské maškary zařazeny na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje. V roce 2016 se město Milevsko rozhodlo jedné z nejcharakterističtějších tradic města zřídit stálou expozici.

Prohlídka muzea

Vstup do muzea je přes infocentrum.

Prohlídka začíná v přízemí, kde si prohlédnete bývalou trezorovnu České spořitelny, kde se nachází původní trezor se starými platidly. Dále se zde můžete těšit na kolekci tradičních masek a to až z doby první republiky.

Poté vystoupáte po schodech (pro osoby s omezenou pohyblivostí je k dispozici výtah) do prvního patra, kde teprve začíná ta pravá podívaná.

Říkáte si, jaká podívaná? No, přece náš maškarní průvod! Nejsou to přesné kopie, protože původní masky se neustále měnily. A na jaké masky se můžete vůbec těšit? Tak třeba na našeho Dlouhána, u kterého si můžete tipnout, jak je asi veliký? Přijďte se podívat a uvidíte sami! Postavy v průvodu můžete také porovnat i se starými fotografiemi umístěnými na stěnách muzea.

V další místnosti je malý kinosál, ve kterém se můžete pohodlně usadit a zhlédnout dokumentární záběry i novodobější videa z některých masopustních průvodů, ale mimo to i náš krátký spot, který je vtipně vytvořen tak, aby zaujal i ty nejmenší. Na stěnách jsou promítány masky v nadživotní velikosti.

V poslední místnosti je fotografický koutek, kde si sami můžete vyzkoušet, jaké to bylo nosit tak velké masky na hlavě a vyfotit se s nimi a mít tak veselou vzpomínku nejen na masky, ale i na naše muzeum. Samozřejmě si můžete vyzkoušet i různé obleky s maškarní tématikou. A pro vaše nejmenší je zde připravena výtvarná dílnička, kde si mohou vaše děti vybarvit vlastní masku (za příplatek), popř. omalovánky, s maškarním tématem. Probíhají tady během roku pravidelně tvořivé dílničky pro děti.

Otevírací doba (otevřeno celoročně)

Září – Květen
ÚTERÝ – PÁTEK 9:00 - 12:00   13:00 - 17:00
SOBOTA 9:00 - 12:00  

STÁTNÍ SVÁTKY 13:00 - 17:00  

Červen – Srpen
PONDĚLÍ – SOBOTA 9:00 - 12:00   13 - 17:00
NEDĚLE A STÁTNÍ SVÁTKY 13:00 - 17:00  

Poslední prohlídka 30 minut před koncem otevírací doby. Muzeum je přístupné i pro osoby s omezenou pohyblivostí.

Vstupné

3 - 6 let 5 Kč
6 - 15 let 25 Kč
od 15 let 50 Kč
důchodci, studenti, ZTP 25 Kč
rodinné vstupné 2 dospělí + 2 děti 125 Kč
hromadné vstupné 10 a více osob sleva (na osobu) -10 Kč
 

Adresa cíle nám. E. Beneše 6, 399 01 Milevsko
Telefon +420 383 809 016
Telefon +420 735 759 511
E-mail muzeum@milevskem.cz
Web http://www.muzeummaskar.cz/
X

Přihlášení do administrace