Maškarní sdružení Milevsko, spolek pro udržování tradic v Milevsku

+420 608 638 757muzeum@milevskem.cz

Kam v Milevsku

Co navštívit během výletu za Milevskými maškarami v Milevsku

Tvrz Vlksice

Fotografie k Tvrz Vlksice

Tvrz Vlksice je původně gotická, vodní tvrz. Stojí na jihovýchodním okraji návsi obce na vyvýšeném svažujícím se terénu.

Jedná se o jednopatrovou, nepodsklepenou budovu  s obdélníkovým půdorysem a sedlovou střechou. Patří k ní též pěkná zahrada se studnou, v kameni roubenou.

Místnosti jsou klenuté a zachovala se i černá kuchyně, která je velikostí svého komínu ve střední Evropě ojedinělá. Na vnějších zdech tvrze si lze prohlédnout pozůstatky sgrafitové výzdoby.

Historie

Zachovalá renesanční tvrz pochází z 1. poloviny 16. století. Tvrz nechali vystavět Tetaurové z Tetova, má strategickou polohu, neboť je situována na vyvýšeném místě ve vsi a z jihovýchodní strany je chráněna rybníkem. V r. 1537 se zmiňuje Bedřich Vlček z Tetova. R. 1570 ji koupil Jiřík Těmín z Těmic, dále se majitelé často střídali. Od r. 1689 sloužila jako sýpka. Od r. 1986 je v majetku rodiny Šámalíkovy a je opět obývána.

Současnost

Na tvrzi jsou pořádána divadelní představení – v červenci divadlo TY-já-tr a v září divadlo KAŠPAR, která každoročně přilákají řadu návštěvníků. Není se čemu divit, vždyť prostředí této starobylé tvrze ještě umocňuje děj těchto divadelních her.

Tvrz není volně přístupná veřejnosti, ale je možno se domluvit po předchozí domluvě s majitelkou tvrze. Paní majitelka provádí poté v historickém kostýmu.

Adresa cíle Vlksice 1, 399 01 Milevsko
Telefon paní Iličová - +420 608 514 720
Web https://www.hrady.cz/tvrz-vlksice
X

Přihlášení do administrace